Jeśli jesteś jak wielu ludzi, którzy uprawiają ogród warzywny – w tym ja – prawdopodobnie jesteś ciekawy, jak możesz uprawiać i przechowywać wystarczającą ilość żywności, aby przetrwać cały rok. 

Pierwszym krokiem ogrodnika powinno być wybranie roślin warzywnych, które będą trwać przez długi czas – najlepiej takich, które będą się dobrze utrzymywać bez dodatkowej obróbki. Wiele warzyw, takich jak warzywa liściaste, nie przechowuje się dobrze i dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem do długoterminowego przechowywania.

Są jednak inne, takie jak dynia i ziemniaki , które dobrze trzymają się w miesiącach zimowych, nawet jeśli nie masz czasu na ich zamrażanie, konserwowanie lub odwadnianie. Ziemniaki są niezwykle wszechstronne i są doskonałym źródłem składników odżywczych.

Nie tylko to, ale ziemniaki są niezwykle łatwe w uprawie, dzięki czemu są podstawą w każdym ogrodzie przydomowym.
Na szczęście istnieje wiele sposobów przechowywania ziemniaków, aby zachować ich świeżość. Oto kilka porad. 

Jak przechowywać ziemniaki, aby szybko się nie zepsuły.

1. Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń

Pierwszym krokiem do przechowywania ziemniaków na nadchodzącą zimę powinno być sprawdzenie ich pod kątem uszkodzeń. Ziemniaki, które już zaczęły kiełkować, nie będą dobrymi kandydatami do długoterminowego przechowywania. Zamiast tego użyj tych ziemniaków jako sadzeniaków – możesz je wrzucić do ziemi i założyć ogrodowy kopiec z ziemniakami w domu, jeśli chcesz. 

2. Trzymaj je w chłodnym, ciemnym miejscu

Najlepszym miejscem do przechowywania ziemniaków jest chłodna, sucha część kuchni (piwnica lub spiżarnia). Możesz nawet przechowywać ziemniaki w garażu, o ile jest chłodno, ciemno i sucho. 

Najlepiej byłoby przechowywać ziemniaki w temperaturach z zakresu od 7°C do 10° C. Jakiekolwiek cieplejsze lub bardziej wilgotne, a ziemniaki wykiełkują i zaczną psuć się szybciej.

Aby bulwy były ciemne, suche i chłodne, możesz rozważyć przechowywanie ziemniaków w trocinach. Trociny pomogą izolować ziemniaki przed temperaturami zewnętrznymi, jednocześnie wchłaniając nadmiar wilgoci. Możesz również użyć ziemi lub mchu torfowego, aby uzyskać ten sam efekt. 

3. Rozważ przechowywanie ziemniaków w ziemi

Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym nie występują silne mrozy zimowe, możesz po prostu zostawić ziemniaki w ziemi i zbierać je w razie potrzeby. Pamiętaj tylko o temperaturze gleby i poziomie wilgotności – temperatura nie jest tak dużym problemem, jak zbyt duża ilość wody. 

Przykrywanie ziemniaków zimną ramą lub tunelem foliowym może pomóc w zapobieganiu wody i pozwoli na przechowywanie ziemniaków w nieskończoność, nawet jeśli nie masz piwnicy pod korzenie.

4. Unikaj używania plastiku

Unikaj używania plastiku za wszelką cenę. Wiele osób umieszczało ziemniaki w piwnic e po zapakowaniu ich w plastikowe torby. Chociaż jest to dobre zamierzenie, często ma to szkodliwe skutki. 

Niezależnie od tego, czy nosisz ziemniaki ze sklepu spożywczego do domu, czy też zrywasz je prosto z ogrodu, przechowywanie ich w plastiku nie jest dobrym pomysłem. Plastikowe torby i plastikowe pojemniki zatrzymują wilgoć. Tworzy to wilgotne środowisko, w którym ziemniaki się psują. 

5. Przechowywanie ziemniaków w lodówce

Chociaż przechowywanie innych warzyw, takich jak warzywa liściaste i ogórki, ma sens, ale ziemniaków nie powinieneś przechowywać w lodówce.

Nie tylko nie przedłuża to okresu przydatności do spożycia, ale niskie temperatury mogą zamienić skrobie ziemniaków w cukry, przyspieszając ich psucie się. Może też nadać im nieprzyjemny posmak. 

6. Trzymaj je z dala od innych produktów

Niezależnie czy są to ziemniaki ze sklepu czy ze swojego ogrodu nie powinieneś je trzymać blisko niektórych warzyw czy owoców

Powinieneś trzymać z dala od cebuli , jabłek i bananów. Wszystkie z nich wytwarzają gaz etylenowy, który może powodować szybsze dojrzewanie i psucie się pobliskich produktów. 

7. Przechowuj ziemniaki w piwnicy

Przechowywanie ziemniaków w piwnicy to jeden z najlepszych sposobów przechowywania .

Piwnice okopowe sprawdzają się również dobrze, jeśli przechowujesz inne produkty, takie jak jabłka . 

8. Zamrozić ziemniaki

Jeśli przechowywanie ziemniaków w piwnicy nie wchodzi w grę, ale nadal chcesz zachować zbiory do późniejszego wykorzystania, możesz je zamrozić. Po rozmrożeniu stają się nieco papkowate, ale nadal dobrze sprawdzają się w potrawach wymagających bardziej miękkich ziemniaków, takich jak tłuczone ziemniaki, a nawet gulasz. 

Aby to zrobić, najpierw musisz pokroić na kawałki, następnie wrzucasz do wrzącej wody. Gotuj przez trzy minuty, a następnie wyjmij i zanurz w łaźni lodowej. Po ostygnięciu można je zapakować w bezpieczne torby do zamrażania. Blanszowanie pomoże ziemniakom zachować jak najwięcej koloru i tekstury. 

9. Odwodnij swoje ziemniaki 

Możesz odwodnić swoje ziemniaki. Będziesz potrzebował suszarki do warzysz. Najpierw pokrój je w cienkie plasterki i susz przez co najmniej sześć godzin lub do momentu, gdy będą suche i chrupiące. Następnie można je przechowywać w hermetycznym pojemniku , w którym będą trwać przez czas nieokreślony. 

Jak przechowywać ziemniaki na zimę przez peklowanie

Każda ze wskazówek, o których wspomniałem powyżej, będzie świetna do przechowywania ziemniaków – niezależnie od tego, czy są one uprawiane w ogrodzie, czy kupione w sklepie. 

Jeśli jednak planujesz przechowywanie własnych zbiorów, musisz zwrócić szczególną uwagę. Musisz wyleczyć ziemniaki przed ich przechowywaniem. Ten proces zwykle miał już miejsce w przypadku ziemniaków kupionych w sklepie. 

Po zebraniu ziemniaków pozostaw je na zewnątrz na słońcu przez co najmniej godzinę, aby wyschły. Ziemniaki nie wymagają tak długiego czasu peklowania, jak inne produkty, takie jak dynia, ale trzeba je peklować. Pomoże im to rozwinąć odporność niezbędną do długotrwałego przechowywania.

1. Wskazówki dotyczące peklowania ziemniaków

Unikaj mycia ziemniaków. Nie jest to konieczne, ponieważ brud faktycznie wydłuży okres przydatności do spożycia przechowywanych bulw. Po prostu pozwól im wyschnąć, jeśli w ogóle były wilgotne, kiedy wykopiesz je z ziemi. Mycie nie tylko nie jest konieczne, ale jest też niewskazane. Może powodować wilgoć na bulwach, co prowadzi do pleśni. 

Jeśli naprawdę martwisz się o brud, po prostu użyj miękkiej szczotki, aby usunąć grudki brudu. Nie szczotkuj zbyt mocno – może to spowodować uszkodzenie ziemniaków. 

To świetna okazja do zbadania ziemniaków i upewnienia się, że nie wykazują żadnych śladów uszkodzeń. Jeśli na skórze są dziury lub rozdarcia, nie oznacza to, że musisz je wyrzucić. Możesz jednak schować te ziemniaki na szczycie stosu i najpierw je wykorzystać. 

Zapewniamy, że niektóre uszkodzenia faktycznie się zagoją, gdy ziemniaki będą znajdować się w magazynie. Jednak ziemniaki z dużą ilością siniaków i wyprysków mogą nie leczyć się dobrze. Po prostu zjedz je jak najszybciej. 

Jeszcze jedno słowo ostrzeżenia – jeśli znajdziesz ziemniaki z zieloną skórką, prawdopodobnie zbyt długo leżały się na słońcu.
Nie będą już jadalne i należy je wyrzucić. Zbyt dużo światła słonecznego powoduje, że ziemniaki produkują solaninę, która jest nie tylko gorzka, ale i trująca.

2. Przechowywanie dłuższy okres czasu

Jeśli planujesz przechowywać ziemniaki dłużej niż kilka tygodni (siedem miesięcy lub dłużej), pozwól im leżeć w magazynie przez kilka tygodni. Upewnij się, że są z dala od światła, kiedy to robisz, ponieważ światło słoneczne może spowodować, że ziemniaki będą wytwarzać solaninę. 

Pozwól im utwardzić się w ciemnym miejscu, w którym temperatura wynosi około 8°C. Nieco więcej wilgoci jest w porządku podczas tego drugiego etapu peklowania, ale warto rozłożyć ziemniaki, aby wyschły. Umożliwi to cyrkulację powietrza. 

Peklowanie nie tylko pomaga wyschnąć, ale także pomaga leczyć rany. Po wyschnięciu ziemniaków możesz przenieść je do ciemnego magazynu. Upewnij się, że obszar jest chłodny, jak wspomniałem, ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą powodować kiełkowanie lub wysychanie ziemniaków. 

Jak wydłużyć żywotność ziemniaków?

Najlepszym sposobem, jaki znalazłem podczas przechowywania ziemniaków, jest użycie pojemnika do przechowywania ziemniaków . Mamy duże drewniane kosze z listwami po bokach. Nie tylko umożliwiają cyrkulację powietrza, ale także można je układać w stosy, aby zaoszczędzić miejsce. Najładniej wyglądające ziemniaki idą na spód, podczas gdy te, które są wątpliwe, idą w górę, aby można je było zjeść jako pierwsze. 

Regularnie sprawdzaj ziemniaki i upewnij się, że nie wysychają, nie kiełkują ani nie pleśnieją. Będziesz chciał je najpierw wykorzystać i sprawdzić swoje warunki, aby upewnić się, że nie powodują przedwczesnego zepsucia ziemniaków. 

Jak długo można przechowywać ziemniaki?

Prawidłowo przechowywane ziemniaki powinny wystarczyć na kilka miesięcy. W rzeczywistości, postępując zgodnie z tymi wskazówkami, odkryłem, że moje bulwy zwykle wystarczają do momentu, aż młode ziemniaki będą gotowe do zagłębienia się w ziemię następnej wiosny – czasami nawet dłużej. 

Zwykle jednak zjadaliśmy już wszystkie – ale to tylko dlatego, że naprawdę lubimy ziemniaki! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here