To sezon błotny, a raczej sezon biegania w błotnistym kurniku!

Wydaje się, że niezależnie od tego, co robimy, zawsze brniemy przez błoto po kolana na farmie, gdy nadchodzi wiosna. Ciężko pracowaliśmy, aby ulepszyć nasze pastwiska, sadząc rośliny okrywowe, aby poprawić strukturę gleby i zmniejszyć liczbę przejeżdżających ciągnikiem po wrażliwym terenie. 

Jednak bez względu na wszystko, błoto powraca z zemstą każdej wiosny! 

Wybieg dla kurczaków jest jednym z najbardziej błotnistych obszarów, z którymi mamy do czynienia, prawdopodobnie dlatego, że rzadko odpoczywa, a kurczaki są małymi, niechlujnymi stworzeniami! Na szczęście przez lata wymyśliliśmy kilka pomocnych sposobów na zmniejszenie ilości błota, z którym mamy do czynienia. Niektóre z nich były co najwyżej nieskuteczne, podczas gdy inne zdziałały cuda.

Jeśli masz do czynienia z błotnistym wybiegiem dla kurczaków, możesz przeczytać te wskazówki, jak go naprawić i zapobiegać. 

Dlaczego Twoja kura jest cała w błocie?

Pory deszczowe są faktem, a jeśli masz gospodarstwo rolne lub gospodarstwo, najprawdopodobniej wybierzesz te pory deszczowe. W końcu bez deszczu Twój ogród nie może się rozwijać, a zwierzęta gospodarskie nie mogą się rozwijać.

Jednak obfite opady deszczu mogą doprowadzić do powstania dużej ilości błota na kurniku. Nie jest tajemnicą, że deszcz osadzający się na ziemi z większą ilością deszczu to recepta na błotniste warunki. Przypadkiem rozrzucisz trochę paszy, ściółki w kurniku i dużo, dużo obornika kurzego, a będzie jeszcze bardziej błotnisto. 

Jest kilka problemów, które jeszcze bardziej pogarszają problem błota. Na przykład, jeśli masz problemy z drenażem, zauważysz, że błoto, ściółka i kupa po prostu nadal się gromadzą. Spływ z pobliskich obszarów może stanowić problem, podobnie jak gleba, która z natury jest słabo drenująca (np. Glina). 

Jeśli masz kury na podwórko to jazda samochodem czy ciągnikiem również osłabia strukturę ziemi

Jak wpływa błoto na twoje kury?

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z błotnistym wybiegiem dla kurczaków, prawdopodobnie nie muszę mówić, że jest to nie tylko bardzo niewygodne, ale także potencjalnie niebezpieczne.

Tak, błoto jest irytujące – i szybko brudzi podłogi w kuchni, gdy będziesz w błocie z zewnątrz! Stwarza też inne problemy.

Po pierwsze, może zwiększyć prawdopodobieństwo erozji. Gdy nadejdzie błoto, trudno będzie się go pozbyć. Zawiera również wirusy, grzyby i bakterie, co oznacza, że ​​twoje zwierzęta będą znacznie bardziej narażone na choroby.

Nie zapominajmy też o wszystkich szkodnikach, które lubią przebywać w błocie – jak muchy i komary. 

Oczywiście błoto może również stanowić zagrożenie, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Jak trudno jest przejść przez błotnisty wybieg dla kurczaków? Bardzo. Ty i twoje kurczaki jesteście znacznie bardziej narażeni na potknięcie się czy upadek.

Jak naprawić błotnisty wybieg dla kur?

1. Zastanów się, skąd pochodzi błoto

Zanim będziesz mógł zrobić cokolwiek innego, musisz się dowiedzieć, dlaczego zbiera się błoto. Czy masz problemy z drenażem? Strumień biegnący w pobliżu wybiegu dla kur, który rozlewa się na podwórko? Być może nie ma to nic wspólnego z przyczynami naturalnymi, ale zamiast tego twoje kury ciągle przewracają swoje poidła i robią bałagan. 

Niezależnie od przypadku, przeprowadź dokładne dochodzenie, aby dowiedzieć się, skąd bierze się cały bałagan. Wtedy i tylko wtedy możesz pracować nad rozwiązaniem problemu.

2. Wykop kilka okopów 

Jeśli problemem jest drenaż, być może będziesz musiał odprowadzić część wody. Aby to zrobić, może być konieczne wykopanie kilku rowów, aby poprowadzić je w kierunku skierowanej w dół strony zbocza, tak aby woda zamiast do niego wypływała z biegu. 

Najlepiej jest to zrobić, zanim gleba stanie się zbyt błotnista, jeśli planujesz użyć jakiegokolwiek sprzętu. Używanie sprzętu lub nawet zwiększanie ruchu pieszego na wybiegu z kurczakami, gdy jest już wrażliwy, może jeszcze pogorszyć sytuację. 

3. Napraw wszelkie problemy z nierównościami

Często za błotnisty wybieg dla kurczaków można obwiniać problemy z nierównościami. Jest to szczególnie częste, jeśli trzymasz kurczaki w tym samym miejscu przez kilka lat lub masz dużo kurczaków. Kury czy ty sam często będzie wynosił ściółkę z kurnika, dzięki czemu będzie osiadać się na ziemi.

Niwelacja może pomóc wyrównać te nierówności i ułatwić odpływ wody. Ponownie najlepiej jest to zrobić, gdy ziemia jest możliwie sucha. 

4. Spróbuj posiać poplon

Chociaż nie zdziała cudów z dnia na dzień, uprawa poplonów na wybiegu kurczaków jest dobrym sposobem na poprawę jakości gleby w czasie. Rozważ opcję, taką jak żyto zbożowe, groszek ozimy lub koniczyna szkarłatna, które pomogą zmniejszyć bałagan na wiosnę, jeśli posadzisz je późną jesienią. Każda roślina na wybiegu poprawia strukturę gleby.

5. Dodaj kruszywa

Chociaż nie polecam dodawania materii organicznej, gdy gleba jest już zabrudzona, być może trzeba będzie rozważyć dodanie na podwórku kamienia lub żwiru. Najlepsze opcje to małe kamyki i kamienie. Niektórzy używają wiórów drzewnych, ale może to pogorszyć sytuację, chociaż zapewni kurczakom bardziej miękkie miejsce do chodzenia. ( tylko przez jakiś czas)

6. Zbuduj chodnik

Rozważ zbudowanie promenady, która pomoże twoim kurczakom przejść przez wybieg dla kurczaków (a także tobie). Chociaż nie pozbędziesz się od razu błota, ale może zmniejszyć natężenie ruchu pieszego, który wciąż rozdziera delikatną glebę.

7. Częściowo zakryj bieg

Pokrycie przynajmniej części biegu służy kilku celom. Po pierwsze, daje kurczakom miejsce do ukrycia się przed drapieżnikami z powietrza, takimi jak jastrzębie . Daje im również miejsce na zewnątrz w okresach złej pogody, na przykład ulewnego deszczu lub śniegu. Dzięki temu jest bardziej sucha, więc nie musisz się martwić o erozję spowodowaną opadami deszczu.

8. Zbuduj kilka małych kurników czy zadaszeń

Być może będziesz musiał pomyśleć o zbudowaniu miejsc na zewnątrz, prawdopodobnie pod nowym zadaszonym obszarem, aby pomóc kurczakom osuszyć stopy podczas chodzenia w błocie. 

9. Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli wiesz, że możesz spodziewać się błota w określonych porach roku, możesz postarać się, aby go uniknąć. Spróbuj zastosować systemy odprowadzania deszczu, które powstrzymają gromadzenie się błota wokół chlewni (nawiasem mówiąc, możesz użyć tej wody do swojego ogrodu!).

Zastanów się, czy pewne zadania można wykonać przed lub po sezonie błotnistym, aby nie pogarszać błota – na przykład jazda traktorem po wybiegu dla kurczaków.

10. Przenieś wybieg

Być może jedno z najłatwiejszych rozwiązań na błotnistym wybiegu dla kurczaków? Przenieś z niego swoje kury, a nie tylko nie będziesz musiał zajmować się błotem, ale także dasz ziemi trochę czasu na wyschnięcie.

11. Unikaj tymczasowych poprawek

Omówię to bardziej szczegółowo poniżej, ale naprawdę musisz unikać jakichkolwiek tymczasowych poprawek. Chociaż chwilowo poprawią sytuację, mogą sprawić, że Twój kurczak będzie jeszcze bardziej błotnisty, gdy się zepsuje. 

Na przykład dodanie warstwy słomy do wybiegu dla kurczaków może zapewnić ptakom przyjemną miękką podkładkę do chodzenia, ale nadal będzie powodować bałagan na podwórku. To samo dotyczy wiórów drzewnych lub śrutów lub igieł sosnowych. Są to dobre opcje do użycia, jeśli ziemia jest już sucha, ale będą się brudzić, gdy się rozpadną. 

Zamiast tracić czas i pieniądze na dodawanie ich do wybiegu, polecam zamiast tego dodać je do kurnika i budek lęgowych. W ten sposób Twoje kurczaki mogą wycierać zabłocone stopy, gdy wejdą do środka, bez tworzenia jeszcze gorszego bałaganu na zewnątrz. 

Jedynym wyjątkiem w stosowaniu słomy jest słoma lniana. Kiedyś do produkcji cegieł używano słomy lnianej, ponieważ rozkładanie trwa bardzo długo. Zwykle możesz skorzystać z tej opcji, nie martwiąc się, że zrobi więcej bałaganu – ale może to być niezwykle kosztowne.

12. Palety

Jeśli masz stare palety, które zapewnią podwyższenie – możesz je użyć. Pamiętaj, że palety po całym sezonie błoniastym będę otwarta drogą do prychnięcia się drewna

Czego nie robić?

Jedną rzeczą, której zawsze zalecam, aby ludzie nie robili podczas pracy z błotem, jest kontynuowanie orki lub pracy na tym terenie

Jeśli jednak jesteś podobny do mnie i używasz swojego ogrodu jako wybiegu dla kur w miesiącach zimowych, wiosną może się okazać, że jest duży bałagan. Oprzyj się chęci mechanicznego wrzucania tego wszystkiego do ziemi. Uprawa gleby może zniszczyć mikroorganizmy glebowe i uszkodzić jej strukturę. Chociaż może służyć jako dobre rozwiązanie tymczasowe, może później powodować więcej problemów.

Należy również unikać innych rozwiązań typu „chwilowa poprawa”, takich jak dodawanie igieł sosnowych lub wiórów drewnianych. Niektórzy ludzie są przekonani, że dodanie większej ilości materii organicznej do gleby pomoże zapobiec błotnistemu wybiegu kurczaków. To prawda – ale tylko częściowo.

Nie polecam dodawania dużej ilości szybko rozkładających się materiałów, takich jak wióry lub igły sosnowe. Zepsują się od razu i nie zrobią nic poza tym, że bałagan stanie się jeszcze bardziej gęsty. Zamiast tego rozważ dodanie kompostu lub innych składników równoważących, gdy gleba nie jest jeszcze błotnista, jak jesienią. Może to pomóc rozwiązać problem na wiosnę.

Na szczęście naprawienie błota na wybiegu dla kurczaków jest możliwe – zajmie to tylko trochę cierpliwości. Staraj się unikać polegania na szybkich rozwiązaniach, a zamiast tego pracuj nad poprawą jakości gleby u kurczaka z biegiem czasu. Chociaż czasami nie można uniknąć błota, ale możesz starać się zminimalizować jego wpływ na stado. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here