Czy chciałbyś w dłuższej perspektywie zbierać zdrowe i mocne warzywa ze swojego ogrodu warzywnego? Powinieneś zwrócić uwagę na płodozmian w ogrodzie.

Płodozmian czyli rotacja roślin, to sukcesywna uprawa różnych roślin w określonej kolejności na tych samych polach. Tak więc pomidory, kalarepa lub cebula co roku zmieniają swoje miejsce na grządce warzywnej.

Wiedza o ogrodzie starożytnym: gospodarka czteropolowa

Już w średniowieczu stwierdzono, że dzięki uprawie na trzech polach naprzemiennie, tak zwanej gospodarce trójpolowej, można zwiększyć zbiory. W tym czasie jedno z trzech pól zostało odłogowane i służyło jako pastwisko. W następnym roku owoce przemieszczały się z pierwszego pola na drugie, z drugiego na trzecie, a z odłogu na pierwsze pole.


Podziel swój ogródek na grupy. 
Gdy już wiesz, co chcesz uprawiać, przypisz swoje wybory do jednej z czterech kategorii: owocowe, rośliny okopowe, rośliny liściaste i strączkowe. Ponieważ uprawy w każdej kategorii wyczerpują podobne ilości składników odżywczych z gleby, podzielenie ich według rodzaju jest łatwiejsze niż próba określenia, gdzie należy je umieścić indywidualnie.

 • Uprawy owoców, takie jak ogórki, papryka i bakłażan, wymagają wielu składników odżywczych, aby wyprodukować kolorowe, mięsiste owoce. 
 • Popularne warzywa liściaste, takie jak sałata, kapusta i szpinak, zużywają dużo składników odżywczych z ziemi zatem powinny podążać za uprawami o niskiej zawartości składników odżywczych w ogrodzie.
 • Rośliny okopowe, takie jak cebula, rzepa, marchew i rzodkiewka, mogą zużywać mniej składników odżywczych i zwykle wymagają stosunkowo niewielkiej konserwacji.
 • Rośliny strączkowe, które obejmują fasolę, groszek i wszystkie inne warzywa rosnące w strąku, w rzeczywistości zwracają azot do gleby. Ta właściwość sprawia, że ​​są dobrym wyborem do wymiany z bardziej wymagającymi uprawami.


Określ specyficzne potrzeby żywieniowe każdej grupy.

Dowiedz się trochę o roślinach, które chcesz uprawiać, i o tym, jak będą wpływać na glebę w twoim ogrodzie. “Ciężko odżywcze” rośliny, takie jak pomidory czy kapusta, mogą wysysać duże ilości składników odżywczych w ciągu jednego sezonu. “Lekkie”, takie jak większość warzyw korzeniowych i ziół, radzą sobie na stosunkowo niskim poziomie.

 • Rośliny strączkowe są klasą samą w sobie. W rzeczywistości poprawiają stan gleby, wprowadzając niezbędny azot do gleby w procesie zwanym wiązaniem azotu.
 • Zrozumienie wyjątkowych wymagań upraw pozwoli Ci zmodyfikować plan płodozmianu, tak aby miały jak największe szanse powodzenia.

Wyznacz poletko dla każdej uprawy. 
Ponieważ warunki glebowe w Twoim ogrodzie będą takie same na początku, możesz dowolnie umieszczać swoje uprawy w dowolnym miejscu. Możesz sadzić rośliny strączkowe obok upraw owocowych, takich jak pomidory lub dynia, lub alternatywnie liściastych warzyw z roślinami okopowymi o niewielkim wpływie na środowisko. Dokładne umieszczenie będzie ważne dopiero po pierwszym sezonie wegetacyjnym, gdy gleba zawierająca każdy rodzaj uprawy zostanie zużyta.

 • Aby uzyskać maksymalną retencję składników odżywczych, rozważ stosowanie na przemian wymagających i nie wymagających składników odżywczych. 
 • Tradycyjny plan płodozmianu z ośmioma uprawami może być świetnym miejscem do rozpoczęcia, jeśli nie masz doświadczenia w płodozmianie. Wymaga ośmiu prostych upraw: pomidorów, grochu, kapusty, słodkiej kukurydzy, ziemniaków, dyni, roślin okopowych i fasoli. Każdą z tych upraw przesuwa się na jednym poletku w każdym kolejnym sezonie wegetacyjnym. 


Pozostaw co najmniej jedną działkę pustą.

Aby efektywnie obracać plony, będziesz potrzebować wystarczająco dużo miejsca, aby zasadzić wszystko, co chcesz uprawiać, i nadal mieć jeden lub dwa fragmenty gleby przez cały czas. Pozostawienie działki odłogowanej lub nieużywanej da glebie przerwę i przygotuje ją do następnego sezonu wegetacyjnego. 

 • Jeśli nie planujesz uprawiać określonego rodzaju roślin, użyj wolnej działki, aby posadzić więcej owoców i warzyw, które lubisz.
 • Alternatywnie możesz zostawić więcej niż jedną działkę pustą (najlepiej na przeciwległych końcach ogrodu), aby gleba miała więcej czasu na regenerację.

Nigdy nie uprawiaj roślin z tej samej rodziny roślin w tym samym miejscu!

Jeśli weźmiesz pod uwagę, że żadna roślina nie występuje po roślinie z tej samej rodziny, to już przestrzegałeś najważniejszej zasady płodozmianu. Zaleca się, aby po każdym sezonie odczekać od 2 do 4 lat do ponownego zasadzenia rodziny roślin na starym miejscu.
W szczególnych przypadkach, takich jak choroby Jeśli masz guzowatość korzeni w ziemi, powinieneś zrobić sobie przerwę od uprawy tu nawet 7 lat.

Korzyści z obracania upraw w ogrodzie

Grządka warzywna obsadzona specjalnym płodozmianem ma wiele zalet.

 • Różne rodzaje warzyw pobierają również różne składniki odżywcze z gleby ogrodowej. Gleba jest wypłukiwana nie tylko z określonych składników, co zapobiega jej zmęczeniu.
 • Choroby nie mogą się tak łatwo rozprzestrzeniać w porównaniu z grządką warzywną, na której co roku rosną te same rośliny lub rośliny z rodziny roślin.
 • Szkodnikom trudniej jest atakowanie roślin, kiedy jest stosowany płodozmian. Dobrym przykładem jest stonka ziemniaczana. To zimuje w ziemi i byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby ziemniaki (lub inne rośliny okopowe) zostały ponownie posadzone w zwykłym miejscu w przyszłym roku.

Pytania i Odpowiedzi Czytelników

Czy mogę co roku sadzić pomidory w tym samym miejscu?
Jest to możliwe, zaleca się obracanie roślin w glebie. Pamiętaj jednak, aby nie sadzić pomidorów po ziemniakach, ponieważ może pozostać zaraza z gleby.

W jaki sposób płodozmian pomaga glebie?
Płodozmian pomaga zmniejszyć erozję gleby, a także zapewnia, że ​​składniki odżywcze w glebie nie zostaną całkowicie wyczerpane, a zamiast tego mają szansę na regenerację.

Jakie warzywa można sadzić razem na podwyższonych grządkach?
Wiele roślin można bezpiecznie sadzić razem, jednak istnieje kilka zalecanych roślin towarzyszących. Na przykład pomidory i szparagi dobrze rosną razem, a kukurydza rośnie dobrze z prawie wszystkimi innymi warzywami z wyjątkiem pomidorów.

Jak zmieniać uprawy w małym ogrodzie?
W małym ogródku można podzielić rośliny na dwie główne kategorie, jedne które pobierają bardzo dużo składników odżywczych, a drugie mniej. Wtedy naprzemiennie je zmieniasz. Jeśli jednak nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić roślinom odpowiednie światło słoneczne w nowym miejscu lub jeśli chcesz zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, możesz pominąć ich obracanie i zamiast tego dodać nawóz do gleby. 

PORADY

 • Jeśli masz długi sezon wegetacyjny lub hodujesz rośliny, takie jak rzodkiewki, które szybko dojrzewają, możesz sadzić więcej niż jedną roślinę na jednym łóżku w każdym sezonie. Przy starannym planowaniu nasadzenia sukcesyjne można nawet obracać w różnych zagonach w tym samym sezonie.
 • Jeśli masz wątpliwości co do następnego rotacji w cyklu, podążaj za daną uprawą za pomocą lekkiego podajnika, takiego jak fasola lub warzywa liściaste.
 • Oprócz utrzymania zdrowego ogrodu płodozmian zmniejsza również wpływ na środowisko, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy chemiczne i pestycydy.
 • Chociaż możliwe jest czerpanie korzyści z płodozmianu w mniejszym ogrodzie, dzieląc dostępne rabaty na poszczególne obszary upraw, może to utrudniać kontrolowanie rozprzestrzeniania się chorób.[22]
 • Zwróć uwagę na to, gdzie przenosisz swoje uprawy, aby nadal otrzymywały odpowiednie światło słoneczne.[23]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here